    IN STOCK
    IN STOCK
    SOLD OUT-DISCONTINUED
    Temporarily Unavailable
Order Details
Suggested Products
Check to add to cart:
Previous Next
View full A.G. Russell Kitchen sets here.
Option A
A.G. Russell™ 10" Professional Chef's Knife
A 10" Chef's Knife is for the man who wants the biggest and best of everything. The 10" blade is 1-7/8" wide with enough thickness for comfort in use (about 1/8"). Less than the thickness of competitive blades of the same length. Weighs 9.6 oz. 15-1/4" overall.
Option B
A.G. Russell™ 10-3/8" Ham Slicer
Wonderful for slicing large hams, roasts or turkeys. Also a wonderful filet knife for huge salmon, tuna or swordfish. The 10-3/8" blade is 1" wide and about 1/16" thick. Weighs 4.7 oz. 14-3/8" overall.
Option C
A.G. Russell™ 8" Bread Knife
Option D
A.G. Russell™ 8" Chef's Knife
The knife of choice for most men who cook at home, it is by far the best selling large cook's knife. I have several in my kitchen and am always reaching for the thinnest. The 8" blade is 1-7/8" wide and 1/8" thick, with a much thinner edge than other 8" knives. Weighs 8.7 oz. 13" overall.
Option E
A.G. Russell™ 7" Santoku with Granton Grooves
An ideal cook's knife, the granton grooves are designed to make the things you slice release more easily from the sides of the blade. The 7" blade is 1-3/4" wide and 3/32" thick. Weighs 6.8 oz. 11-3/4" overall.
Option F
A.G. Russell 7" Utility Knife
7-1⁄4" blade. About 3⁄32" thick. Weighs 6.5 oz. 12" overall.
SOLD OUT-DISCONTINUED
Option G
A.G. Russell™ 6" Chef's Knife
Meant for the lady of the house with just the right amount of clearance between the edge of the blade and the handle for her fingers, not enough for most men's. The 6" blade is 1-1/2" wide and 3/32" thick. Weighs 5.6 oz. 10-7/8" overall.
Option H
A.G. Russell™ 6" Boning Knife
A popular kitchen knife, useful for many things. The 6" blade is 1" wide and about 3/32" thick. Weighs 3.8 oz. 10-5/8" overall.
Option I
A.G. Russell™ Steak Knife
Similar to the 4" paring knife but with a narrower and slightly longer blade (4-7/8"). Weighs 1.9 oz. 8-7/8" overall.
Option J
A.G. Russell™ 4" Paring Knife
The traditional 4" paring knife is a good useful knife for anyone working in the kitchen. The 4" blade is 3/4" wide and 3/32" thick. Weighs 2.2 oz. 8" overall.
Temporarily Unavailable
Option K
A.G. Russell 2-3/4" Paring Knife
After the 8" Chef's knife, this is the most useful knife in the kitchen. Ideal for peeling and paring. The 2-3/4" blade is 3/4" wide and 1/16" thick. Weighs 1.9 oz. 6-3/4" overall.
Option A
  • Type
    Kitchen
  • Blade
    Chef
  • Blade Length
    10-1/8″
  • Blade Steel
    T5MoV
  • Rockwell
    56-58
  • Handle
    Polypropylene
  • Tang
    Full
  • Overall Length
  • Weight
    9.6 oz
  • Origin
    Italy
Option B
  • Type
    Kitchen
  • Blade
    Ham Slicer
  • Blade Length
  • Overall Length
  • Weight
    4.7 oz
  • Origin
    Italy
Option C
A.G. Russell™ 8" Bread Knife
    Bread
    8-1/8"
    6.1 oz
Option D
A.G. Russell™ 8" Chef's Knife
    Chef
    8″
  • Blade Steel
    T5MoV
  • Rockwell
  • Handle
    Polypropylene
  • Tang
    Full
    13″
    8.7 oz
Option E
    Santoku w/Granton Grooves
    7″
    6.8 oz.
Option F
A.G. Russell 7" Utility Knife
    Utility
    7-1/4"
    12"
    6.5 oz.
Option G
A.G. Russell™ 6" Chef's Knife
    6″
    5.6 oz
Option H
A.G. Russell™ 6" Boning Knife
    Boning
    6″
    3.8 oz
Option I
A.G. Russell™ Steak Knife
    Steak
    4-7/8″
    8-7/8″
    1.9 oz
Option J
A.G. Russell™ 4" Paring Knife